Wiślany Festyn Przyrodniczy 2019

Podobnie, jak w latach poprzednich – tegoroczny Wiślany Festyn Przyrodniczy był realizacją zadania publicznego Powiatu Toruńskiego, a dodatkowo otrzymaliśmy wsparcie z Gminy Obrowo. Gościliśmy przedstawiciela powiatu, pana Mirosława Nawrotka – radnego Powiatu Toruńskiego, a z naszej Gminy panią Sylwię Lisińską – radną Gminy Obrowo. Festyn odbył się w Silnie na końcu ulicy Widokowej, nad samym brzegiem Wisły 721,5 km.
Rozpoczęcie festynu było jednoczenie zakończeniem akcji „Sprzątanie Silna” – Sołtys Silna pani Magdalena Kolowsa nagrodziła najmłodszych uczestników.
festyn.
Ważnym punktem naszego programu był spacer ornitologiczny, na którym podobnie jak w zeszłym roku gościliśmy pana dr Tomasza Brauze, pana dr Jacka Zielińskiego z UTP w Bydgoszczy oraz Pawła Goliasza.Już na p Spacer ciszył się jeszcze większym zainteresowaniem niż w latach poprzednich. To dla nas bardzo ważna i pocieszająca informacja oraz wskazówka do planowania następnych spotkań.
festyn.
Kolejną atrakcją były rejsy przyrodnicze z flisakami. W tym roku pomagały wolontariuszki Patrolu 2000, akcji organizowanej przez Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA, udało sie zorganizować także w tym roku rejs ornitologiczny.
festyn.
Dzięki uprzejmości pani Marii Dąbrowicz – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz osobistemu zagazowaniu pani Gabrieli Barwińskej-Szczutkowskskiej – naczelnik Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego otrzymaliśmy materiały promujące obszary chronione w naszym województwie.
W naszym nowym namiocie zorganizowaliśmy stoisko przy którym można było otrzymać materiały otrzymane z RDOŚ, jak i ulotki dotyczące projektu „Czyste powietrze” otrzymane dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Przybylskiej – dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Odbyło się rozstrzygniecie corocznego konkursu fotograficznego. Fundatorem nagród w tegorocznym konkursie była Gmina Obrowo. Temu wydarzeniu poświęcimy osobny wpis.
festyn.
Artysta malarz pan Jacek Kamiński zaprosił dzieci na warsztaty artystyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, w trakcie festynu namalował obraz z widokiem na Wisłę oraz zaprezentował gotowe prace o tematyce przyrodniczej.
Na stoisku Fundacji „Werwa – Team” panie zabawiały dzieci, można było dołączyć do wolontariuszy fundacji.
festyn.
Na naszej polowej scenie wystąpił Sebastian Radzimski wokalista i gitarzysta zespołu Thunderbolts, uczestnik programu TV The Voice Kids. Zachwycił wszystkim pięknym głosem rozchodzącym się po całej dolinie Wisły, a śpiewanie w plenerze nie jest przecież łatwe – wielkie brawa!!.
festyn.
Radny powiatowy pan Mirosław Nawrotek ufundował upominek dla wokalisty.
Były konkursy i zabawy, w których każde dziecko otrzymało nagrodę. Konkursy, tak jak i w latach poprzednich przygotował Jan Daniel.
festyn.
Podczas festynu uroczyście został wyróżniony Miłosz Bach – pomysłodawca zbiórki nakrętek dla chorych dzieci, otrzymał dyplom i upominki od Fundacji Werwa-Team oraz nagrodę Stowarzyszenia Nasze Silno.
festyn.
Pani Małgorzata Paurowska z Pracowni Wikliniarskej „Koszyczek”, mającej siedzibę w pobliskiej miejscowości Łęg Osiek – zaprezentowała piękne i praktyczne przedmioty z nadwiślańskiej wikliny.
Na naszym festynie gościliśmy także firmę prezentującą panele fotowoltaiczne produkujące czystą, odnawialną energię. Można było zobaczyć z bliska panele, dowiedzieć się co jest jest falownik i do czego służy. Porozmawiać o opłacalności oraz zasadach programu „Mój prąd”.
Dzieci chętnie korzystały z dmuchanego zamku zjeżdżalni oraz dżdżownicy, dodatkowo była wata cukrowa oraz malowanie buziek.
festyn.
Każdy mógł się posilić się pyszną grochówką oraz upiec kiełbaskę przy ognisku
festyn.
Całość festynu prowadziła Małgorzata Grobelniak – prezes Stowarzyszenia Nasze Silno.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego projektu, a w szczególności:
Jarkowi Lisińskiemu, Markowi Lisińskiemu, Darkowi Strzeleckiemu, Łukaszowi Popławskiemu, Mariuszowi Gerc, Tomkowi Winowskiemu, Jarkowi Buławskiemu, członkom i sympatykom naszego stowarzyszenia, samorządowcom oraz wolontariuszom.
Zdjęcia w większości Anny Perun-Wadych.