Wiślany Festyn w Silnie

W sobotę 7.09.2024 o godz. 16.00 odbył się IX. Wiślany Festyn Przyrodniczy w Silnie.
Organizowany w ramach realizacji zadania publicznego Powiatu Toruńskiego oraz Gminy Obrowo.
Korzystając ze słonecznej pogody, na naszym festynie pojawiła się rekordowa liczba odwiedzających, chcących aktywnie uczestniczyć w przygotowanych atrakcjach terenowych.
festyn
festyn
Festyn tradycyjnie rozpoczął się powitaniem przybyłych gości. Z ramienia powiatu toruńskiego gościliśmy pana Mirosława Nawrotka – członka zarządu Powiatu Toruńskiego, z Gminy Obrowo panią Joanne Zielińską – zastępcę wójta gminy Obrowo, z gminy Wielka Nieszawka – pana Waldemara Serockiego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, delegowanego przez panią Katarzynę Streich – wójta Gminy  Wielka Nieszawka, z gminy Lubicz gościliśmy panią Danutę Wojciechowską – radną Gminy Lubicz i sołtyskę Grabowca. Zaprosiliśmy już po raz kolejny naszych przyrodników, ornitologów dr Tomasza Brauze z Torunia, dr Jacka Zielińskiego z Bydgoszczy oraz Pawła Goliaszem z Torunia.
festyn
Stoisko zielarskie, plastyczne atrakcje dla dzieci, dużo zabaw, nagród i radosnych przeżyć zapewniło Czernikowskie Stowarzyszenie Czyż Nie.
festyn
festynNa stoisku Nadleśnictwa Dobrzejewice można było zapoznać się z konstrukcją budki lęgowej dla ptaków (również od środka), poznać zasady budowy i jak zachęcić skrzydlatych gości, dowiedzieć się o pracy leśników oraz otrzymać pamiątkę drzewko pochodzące z nowoczesnej szkółki Bielawy.festyn
O życiu pszczół, budowie ula, poszczególnych etapach tworzenia miodu, o wadze bioróżnorodności oraz znaczeniu czystosci powietrza opowiadała pani Agnieszka Dulkowska z fundacji Pszczelarium Toruńskie.festyn
Każdy z uczestników mógł popłynąć łodzią flisacką oraz skosztować żurku oraz kiełbasek z grilla. Rozstrzygnięto również coroczny konkurs fotograficzny „Drzewa Powiatu Toruńskiego” w którym główne nagrody ufundował Powiat Toruński oraz Gmina Obrowo. Nadleśnictwo Dobrzejewice przygotowało atrakcyjne niespodzianki dla nagrodzonych oraz dodatkowo dla wyróżnionych. Temu wydarzeniu poświęcimy osobny wpis.
festyn
Spacer ornitologiczny odbył się w górę rzeki, niestety ptaki tym razem nie pojawiły się zbyt liczne. Trzeba było uruchomić wyobraźnię, co przy barwnym opowiadaniu ornitologów, o gatunkach nadwiślańskich nie było trudne.
festynOdbyliśmy także przyrodniczy rejs ku zachodowi słońca. Wystarczyło przebyć łodzią zaledwie 300 m, na drugą stronę rzeki, by znaleźć się na terenie gminy Wielka Nieszawka. Wisła, która jest granicą stała się dla nas drogą.festyn W starorzeczu na terenie Brzozy nasi przyrodnicy odkryli salwinie pływającą, roślinę rzadko spotykaną w stanie dzikim .>>więcej>>. Będziemy kontynuować tego typu „wyprawy”, by pokazać miejsca cenne przyrodniczo naszego powiatu. Niestety nie wystarczyło czasu by dopłynąć do terenów gminy Lubicz (tylko 1200 m), może następnym razem.
festyn
Dziękujemy bardzo za pomoc i wsparcie w organizacji festynu wszystkim wolontariuszom i członkom stowarzyszenia.Dziękujemy panu Jarkowi Lisińskiemu za nieocenioną pomoc i organizację ogniska.
Na festynie rozdaliśmy wiele atrakcyjnych materiałów promujących przyrodę naszego powiatu i województwa, pozyskanych dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu WK-P w Toruniu.
Festyn był realizacją zadania publicznego Powiatu Toruńskiego oraz Gminy Obrowo. Festyn prowadziła Małgorzata Grobelniak prezeska Stowarzyszenia Nasze Silna.