Sileńska Krypa 1

19 września odbyła się promocja projekty Sileńska Krypa realizowanego w ramach XII edycji konkursu Patriotyzm Jutra organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ponieważ dużo się działo, dlatego będziemy „odsłaniać kulisy” w kilku odcinkach/wpisach. Dziś przedstawiamy Czernikowskie Stowarzyszenie Czyż Nie, które przegotowało prezentację strojów słowiańskich, strojów ludowych i Munduru Wojewódzkiego Ziemi Dobrzyńskiej, konkursy z nagrodami dla dzieci, zabawy i pląsy o tematyce historycznej, konkurs na fraszkę, elementy dramy i inne.
festyn
festynBędziemy w kolejnych wpisać o informować także, jakie informacje historyczne udało się nam uzyskać.

Dzisiaj prezentujemy Silno z okresu największego rozwoju. Poniżej pocztówki oraz skan z gazety. Wszystkie poniższe walory pochodzą ze zbiorów filokartysty Marka Barganowskiego, mieszkańca Silna:

festyn
Zdjęcie nr 1. Gruss aus Schillno – Gasthaus Schmidt (pozdrowienia z Silna – gospoda Schimdt).
Pierwsza dekada XX w., wydawca: T. Melnicki, Thorn.
festyn
Zdjęcie nr 2. Gruss aus Schillno (pozdrowienia z Silna).
Pierwsza dekada XX w., fotograf: Wilhelm Klemp, Thorn.
festyn.
Zdjęcie nr 3. Gruss aus dem Drewenzwinkel (pozdrowienia z zakola Drwęcy).
Pierwsza dekada XX w., niemożność odczytu danych wydawcy czy fotografa. Górny lewy obrazek przedstawia Betsaal in Schillno czyli sala modlitwy w Silnie (menonicka), ruiny zamku w Złotorii, dom parafialny w Grabowcu, most nad Drwęcą.
festyn.
Zdjęcie nr 4. Wycinek z niemieckiej gazety z 1907 r., tytuł nieznany. Na dole podpis w języku niemieckim : Stacja badawcza dot. epidemii cholery k. Silna na granicy niemiecko – rosyjskiej : budynek główny i zakład dezynfekcyjny.
Taka ciekawostka, mając na uwadze że po 113 latach mamy pandemię ;-)

Poniżej formularz do uzupełnienia opisu zdjęcia, podania lokalizacji, czy np. informacji co w tym miejscu obecnie się znajduje. Zapraszamy, każda nawet pozornie drobna informacja może okazać się cenna.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu (nie wymagany)

Numer zdjęcia, którego dotyczy opis. (wymagane)

opis. (wymagane)

captcha - wpisz kod widoczny po lewej, do pola poniżej