Festyn 2018

Wiślany Festyn Przyrodniczy za mami, kto nie był nich żałuje.

Projekt w głównej mierze był realizacją zadania publicznego Powiatu Toruńskiego, a dodatkowo otrzymaliśmy wsparcie z Gminy Obrowo. Gościliśmy przedstawiciela powiatu, pana Mirosława Nawrotka – członka Zarządu Powiatu Toruńskiego oraz przedstawicieli naszej Gminy; pana Andrzeja Wieczyńskiego – Wójta Gminy Obrowo, panią Mirosławę Kłosińska – sekretarz Gminy Obrowo oraz pana Krzysztofa Michalskiego – przewodniczącego Rady Gminy Obrowo. Festyn odbył się tym razem w Silnie na końcu ulicy Widokowej, nad samym brzegiem Wisły 721,5 km.
festyn
Dzięki spontanicznej decyzji pani Marii Dąbrowicz – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wśród wystawców pojawił się namiot RDOŚ. Tu można było dowiedzieć się o obszarach chronionych naszego województwa oraz otrzymać materiały m.in. o obszarach Natura 2000, a nasz festyn odbył się właśnie na obszarze Natura 2000 Nieszawska Dolina Wisły.
festyn
Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Przybylskiej – dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu mogliśmy rozdać otrzymane wcześniej materiały dotyczące czystości powietrza oraz oferty projektów proekologicznych.
festyn
Ważnym punktem naszego programu był spacer ornitologiczny, na którym podobnie jak w zeszłym roku gościliśmy pana dr Tomasza Brauze oraz Pawła Goliasza. W tym roku udało się dodatkowo zaprosić pana dr Jacka Zielińskiego z UTP w Bydgoszczy. Nie mogło być inaczej – w takim składzie spacer cieszył się wielkim zainteresowaniem.
festyn
Pani Joanna Dąbkiewicz-Luścińska oraz pan Adam Siałkowki – członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków zaprezentowali malarstwo inspirowane naturą.
festyn
Z kolei pani Małgorzata Paurowska pokazała co można wykonać z wikliny, rosnącej m.in. nad Wisłą
festyn
Kolejną atrakcją były rejsy przyrodnicze z flisakami – ustawiła się kolejka, i nie dała flisakom nawet chwili wytchnienia, ani czasu na spożycie grochówki lub kiełbasek przygotowanych przez kucharza wojskowego.
festyn
Flisak pan Rafał pokazał jak można wykonać tzw. dłubankę z kłody drewna oraz zrobić zupę rybną w kociołku.
festyn
Strażacy z OSP w Osieku – tak jak w poprzednich naszych festynach pokazali sprzęt ratowniczy, a „sikawka” była atrakcją nie tylko dzieci ale i dorosłych.
festyn
Dzieci chętnie korzystały z dmuchanego zamku zjeżdżalni oraz dżdżownicy, dodatkowo była wata cukrowa oraz malowanie buziek. Jan Daniel, tak jak i w latach poprzednich przygotował konkursy z nagrodami – dla młodszych dzieci zręcznościowe rzuty do celu, a dla starszych na refleks ze znajomości j. angielskiego.
festyn
Na naszym festynie gościliśmy także Fundację WERWA, która pomaga dzieciom i osobą starszym niepełnosprawnym. WERWA posiada Foczkę Paro-jedyną taką w woj.kuj-pom. Wygląda jak żywa ale jest robotem terapeutycznym dla osób chorych i niepełnosprawnych.
Panie z Fundacji zabawiały dzieci konkursami, grami planszowymi i robieniem baniek mydlanych.
Pan Jacek Kamiński – znany artysta współpracujący z WERWĄ udzielał lekcji rysunku w plenerze – tam też można było otrzymać nagrody.
festyn

Całość festynu prowadziła Małgorzata Grobelniak oraz Marek Skowroński koordynator i pomysłodawca imprezy.

Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursów fotograficznych. Już niedługo ukaże się osobny wpis poświęcony temu wydarzeniu.

Poniżej klika zdjęć z festynu. Więcej już wkrótce w galerii

festyn

festyn

festyn

festyn

festyn

festyn