Realizacja zadania publicznego z powiatu toruńskiego pn.”Wędruj z nami”

W sobotę 13.10.2018 r odbyła się Wycieczka Rowerowa z Silna do Złotorii.
rower
Uczestnicy wycieczki jechali cały czas bezpieczną i malowniczo położoną drogą pieszo-rowerową.
Pierwszy przystanek był w Grabowcu pod wiatą dla rowerzystów (przerwa na słodki poczęstunek i napój)
rower
rower
Następnie dojechaliśmy do Złotorii,gdzie zwiedzaliśmy Galerię Dekoracji Wnętrz „Ma.Maison”.Pani Malwina-właścicielka i artystka- opowiedziała nam ciekawą historię rodzinnej, ponad 160-letniej chaty flisackiej,w której obecnie prowadzi tę galerię.
rower
Po zwiedzaniu i podziwianiu galerii oraz ogrodu wokół domu ruszyliśmy do następnego punktu naszej wyprawy,do ruin zamku w Złotorii,które widać z głównej drogi patrząc nad Wisłę.
rower
rower
Historia zamku jest bardzo ciekawa:został zbudowany w latach 1343-46 na polecenie Króla Kazimierza Wielkiego w widłach rzek Wisły i Drwęcy.Pełnił funkcję granicznej warowni,miał zabezpieczać granice ziemi dobrzyńskiej oraz kontrolować działania Krzyżaków w Toruniu.
Na kartach historii zamek zapisał się jako miejsce podpisania 1-szego Pokoju Toruńskiego.
rower
W 1409r zamek został zdobyty,zniszczony i już nigdy nie odbudowany.Ciekawostką jest,że część cegły z zamku została przeznaczona na budowę wierzy kościelnej kościoła Św.Janów w Toruniu. Do naszych czasów przetrwała część wierzy mieszkalnej,część murów obwodowych,zasypane piwnice zbudowane z cegły i kamienia polnego.
Romantyczne ruiny zamku oraz ciekawa historia tego miejsca inspirowały artystów i pisarzy.Np Józef Ignacy Kraszewski zamieszcza opis oblężenia zamku w 1376 r.w powieści „Biały Książę”,a Henryk Sienkiewicz w „Krzyżakach”zamek w Złotorii obiera za miejsce śmierci matki Danusi Jurandówny.
Był też tam w 1825r Fryderyk Chopin oraz Jan Matejko w 1877r
rower
Po zwiedzaniu odbył się konkurs wiedzy historycznej o zwiedzanych obiektach-wszyscy byli przygotowani na 6-tkę !
Wycieczka była bardzo ciekawa,wszyscy zadowoleni,szczęśliwie wrócili do domów.
Koordynatorem i pomysłodawczynią wycieczki była Ewa Daniel